logo nove 

ikona blizsi podminky png

ikona povolenky png

ikona zaber png

Bližší podmínky

Povolenky

Záběr 2022

ikona brigady png

ikona zavody

ikona prihlaska png

Brigády

Závody

Přihláška

led 25 2015

Jeseterovité ryby

Na našem trhu je v dostupnosti jeseter hvězdnatý (Acipenser stellatus) a jeseter malý (Acipenser ruthenus), kteří dorůstají v dospělosti něco přes metr, dále jeseter ruský (Acipenser gueldenstaedti), dorůstající kolem dvou metrů, jeseter sibiřský ( Acipenser beari ), dorůstající do tří metrů a vyza velká (Huso huso), která je uváděna největší rybou planety, kdy ve volné přírodě na říčních deltách Kaspického, Černého a Jaderského moře dorůstá kolem osmi metrů ve váze 2,5 tuny a věku 200 let. V našich vodách se volně nevyskytují.  Jeseterovité ryby se u nás uměle vytírají a chovají v uzavřených umělých chovech, odkud si je pořizují  jako atraktivní rybu pro sportovní rybolov majitelé soukromých vod a okrasných jezírek. V těchto podmínkách ale nedorůstají uváděných rozměrů. 

Hlavními znaky jsou na bocích těla a na rozhraní boku a břicha řady kostěných štítků.  Jinak je tělo bez šupin.  Hlava vybíhá ve špičatý rypec, ústa jsou umístěna na spodku hlavy a mají trubicovitý tvar. Před ústy jsou 4 vousky visící dolů. Horní lalok ocasní ploutve je mnohem delší než spodní. Do této čeledi ryb patří také Veslonos americký (Polyodon spathula), ryba pocházející z povodí řeky Mississippi. Veslonos americký má jedinečný exotický zjev s dlouhým rypcem a to z něj dělá atraktivní rybu pro vysazení do zahradního jezírka, kde se snese s ostatními druhy jeseterovitých ryb a okrasnými KOI kapry. Pro sportovní rybolov jsou uváděné ryby nejblíže Slavkovu vysazeny na přehradě v Jestřabicích, kde se běžně loví jak v průběhu rybářské sezóny, tak i v zimě při lovu na dírkách. 

Znovu bych chtěl požádat čtenáře o přeposlání jejich fotografií trofejních, sladkovodních ryb, ke zveřejnění při pokračování tohoto seriálu na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Dostal jsem také zprávu k vážnému zamyšlení, že ten náš slavkovský albín byl letos uloven v době jeho hájení a nevrácen zpět do rybníka, kam jako rarita určitě patřil.  

FOTO

Aktuality

4.3. 2022 - Dětský kroužek - Lov na dírkách 2022 - reportáž

23.2. 2022 - Memoriál Františka Capity - reportáž

30.12. 2021 - PF 2022, PF_2022